در مورد حملات اخیر ایران به پاکستان، عراق و بخصوص سوریه، نویسنده هادی قدسی

Jan 17th, 2024 | Non classé, مقالات

چهارشنبه ، ۲۷ دی ۱۴۰۲

 

هفته پیش، از درخواست آمریکا از ایران و قبول این کشور برای محدود نگه داشتن جنگ غزه و سرایت نکردن آن به منطقه که هدف نتانیاهو می باشد در فضای مجازی نوشتم. اما از هفته پیش، اسرائیل ارتش خود را برای درگیری با حزب الله و حمله به لبنان و تخریب بیروت آماده می کند. تا به این وسیله شکست زمینی خود را با نیروی هوائی و کشتار بی رحمانه دیگری جبران نماید. دلیل بیرون بردن چند لشکر خود از غزه آماده کردن و بازسازی آنها می باشد. دیشب نخست وزیر اسرائیل در جواب پرسشی که چرا به ایران حمله نمی کنید، گفت چه کسی به شما گفته است به ایران حمله نمی کنیم؟ در حالیکه شاهد شکست خود از حماس هستند، نمایانگر توهم حاد حاکمیت اسرائیل که از اکثریت مردم نمایندگی می کند، می باشد. درحالی که شکاف های ژرفی میان دست اندر کاران اسرائیلی وجود دارد و نظامیان اعتماد خود را نسبت به حکومت از دست داده اند، وزیر دفاع اسرائیل برای قوت قلب دادن به آنها، گفت که جنگ را ادامه خواهیم داد. این رویدادها نشان می دهند که اسرائیل جز زبان زور نمی شناسد و این روند، آینده تیره ای را برای منطقه رقم خواهد زد.

حملات موشکی ایران به تروریست های ساکن پاکستان و کردستان عراق و به خصوص سوریه که فاصله چندانی با اسرائیل ندارد، هشدار و ضرب شستی بود برای اسرائیل. برخورد بسیار نرم آمریکا، برخلاف همیشه که با تحکم و تندی به این گونه مسائل برخورد می کند، با گفتن اینکه آمریکا و اسرائیل در بمب گذاری کرمان نقشی نداشته اند– نرمشی بیرون از عادت- این تصور را به ذهن می آورد که این اطلاعیه هدفی جز هشدار بیشتر و ترساندن اسرائیل از توسعه طلبی خود با ارتشی وارفته را ندارد. اطمینان دادن به ایران از سوی یک ابر قدرت که اسرائیل نقشی در این عملیات نداشته است، هشداری هم به ایران است که در صدد تلافی جوئی بر نیاید. در هر حال، هدف آمریکا نگه داشتن اسرائیل با ارزان ترین قیمت می باشد. روابط دو کشور به حدی تیره شده است که گفته می شود، بایدن خط تماس تلفنی کاخ سفید با نتانیاهو را قطع کرده است.

از طرف دیگر، علیرغم جنجال های تحلیلگران و خبر گزاری ها و تحریک دو کشور، در مورد جنگ قریب الوقوع بین ایران و پاکستان، این دو کشور گفتند با وجود تجاوز های نظامی هر دو سو به یکدیگر، دو کشور برادر و متحد می باشند. به خصوص که در اظهارات سخنگوی وزارت خارجه پاکستان بر همکاری دو کشور در مبارزه با تروریسم و تهدید ها تأکید شده است. از آنجائی که پاکستان دارای سلاح هسته ای می باشد، و موشک های نقطه زن ایران تا مرز اسرائیل پیش رفتند، همبستگی کشورهای ایران و پاکستان و عراق و سوریه می تواند ابزاری جدی برای بازدارندگی و توسعه طلبی اسرائیل به حساب آید. تا شاید مردم منطقه و بلکه جهان را از کشتاری بزرگ برهاند. در این میان، آمریکا هم بدون پرداخت هزینه ای به هدف خود، که گوشمالی و رام کردن اسرائیل می باشد، می رسد.

 

نظر بدهید